Erasmus+   Eiropas Savienības izglītības, mācību, jaunatnes un sporta programma Erasmus+

                                                                      Līdzfinansē Eiropas SavienībaProjekta nosaukums


"Gatavi savai dzīvei"
"Ready for our lives"


Projekta numurs


Eiropas Savienības Erasmus + programmas Pamatdarbības Nr. 2 (KA2) stratēģisko skolu sadarbības partnerību projekta Nr.2015-1-CZ01-KA219-013717_6


Projekta īstenošanas laiks


01.09.2015 - 01.09.2018 (36 mēneši)


Projektam piešķirtais finansējums


Projekta kopējais budžets: EUR 34 335.00


Projekta mērķi


Uzlabot un attīstīt vidusskolas skolēnos prasmes un zināšanas, lai palīdzētu kļūt par veiksmīgiem uzņēmējiem vai darba ņēmējiem.


Projekta sagaidāmie rezultāti


1. Skolēniem pilnveidotas zināšanas par uzņēmējdarbību;
2. Attīstīta starptautiskā sadarbība, apkopoti labās prakses piemēri un izstrādātas uzņēmējdarbības mācību metodes;
3. Paplašināta skolas sadarbība ar pašvaldībām, vietējām firmām un uzņēmumiem;
4. Uzlabota sadarbība starp skolēniem - skolotājiem - vecākiem - uzņēmējiem.


Projekta partneri


Obchodni akademie Karvina,S.R.O (Čehija),
Srednja ekonomisko-poslovna šola Koper (Slovēnija);
Ozel Adalya Anadolu Lisesi (Turcija);
Kedainiai Sviesioji Gymnasium (Lietuva);
Agrumento de Escolas Alexandre Herculano (Portugāle);
I.I.S."A.Volta" (Itālija).


Projekta kontaktpersona


Martin Frolik, E-pasts: froma@seznam.cz
Jana Strautmane, E-pasts: jana74@inbox.lv tālr. 26599200 līdz 28.12.2017.
no 01.01.2018. Inese Lapiņa Irbe E-pasts:inese.lapina@inbox.lv


Aptaujas anketas

        Projekta mērķa grupa ir vidusskolas skolēni, kuri drīz iegūst vietu darba tirgū, vai uzsāk savu biznesu, vai kļūst par maziem uzņēmumiem. Viņiem ir nepieciešams vaidot savu nākotni, gan personīgo, gan profesionālo. Tāpēc viņiem ir nepieciešams, uzlabot un attīstīt savas kompetences, prasmes, zināšanas un savas personīgās īpašības.

      Ar šī projekta palīdzību studentiem būs iespēja uzlabot un attīstīt šādas prasmes:
a) sakaru un valodas kompetences - semināri, prezentācijas, diskusijas, debates un citi notikumi sanāksmēs, tiks organizētas jauktās grupas (starptautiskas) tā, lai dalībnieki projekta sanāksmēs varētu attīstīt savas valodas prasmes, uzlabot savu izrunu, paplašināt savu vārdu krājumu gan ikdienas, gan biznesa angļu valodā.
b) uzņēmējdarbība - dalībnieki projekta ietvaros uzlabos savas uzņēmējdarbības prasmes, veicot dažādas aktivitātes, piedaloties semināros, diskusijās un koncentrējoties uz uzņēmējdarbību un darba tirgu. Ar šīm darbībām viņi būs arī attīstīt savas radošās prasmes, kas ir būtiski, lai darbotos savā iespējamajā nākotnes firmā.
c) digitalizācija - dalībnieki sagatavos savas prezentācijas par konkrētām tēmām un izstrādās apsekojumu rezultātus, izveidos rezultātus un komunicēs ar saviem vienaudžiem no partnerskolām, izmantojot IKT rīkus. (prezentācijas, komunikācija starp studentiem, projekta mājas lapā, brošūras, Facebook grupa, e-Twinning uc).
d) sociālās prasmes - studenti nāk no dažādām ekonomiskām un sociālām vidēm, kas palīdzēs viņiem saprast līdzības un atšķirības darba tirgū partnervalstīs. Viņi nodarbosies arī ar dažādiem sociāliem jautājumiem, tiks organizēti semināri, katrā projekta sanāksmē. e) palielināt izpratni par kultūru - dalībnieki palielinās savas zināšanas par partnervalstīm, savu kultūru un dzīvesveidu.Erasmus + projekts"Gatavi savai dzīvei" ir iesaistījies Eiropas skolu kopienā, eTwinning platformā, lai dalītos pieredzē un idejās ar citiem EU skolotājiem un skolēniem.

Projekta vizīšu plāns un aktīvās tēmasTikšanās Čehijā (Karvina)


Mūsu skolu pārstāvēja      

Jana Strautmane>>>        un Kristīne Ābele >>>

    

    Vizītes laikā dalībvalstu pārstāvji plānoja un pārrunāja projekta gaitu 3 gadu garumā. Projekta tikšanos organizēja čehu kolēģi, kas ir arī projekta koordinatori. Martins Froliks (koordinators) prezentēja projekta mērķus un galvenās vadlīnijas, metodes, aktivitātes un plānotos galaproduktus. Itāļu kolēģi dalījās pieredzē ar E- Twinning lietošanu un projekta popularizēšanu. Visu dalībvalstu partneri prezentēja skolu un valsti. Vizītes laikā tika pieņemti svarīgi lēmumi, kur visas dalībvalstis aktīvi darbojās pārrunās.

Tikšanās Portu (Portugāle)

    Šī gada februārī divas skolotājas un trīs 11. klases skolēni, projekta ietvaros devās uz Portugāles otru lielāko pilsētu - Porto, lai satiktos, 8 dienās iepazītos, un sastrādātos ar 6 Eiropas partnervalstu dalībniekiem.
    Līdzi aizvedām "Latvijas garšas" - kvasu, biezpiena sieriņus, rupjmaizi, kaņepju sviestu, šprotes un pētījumu - prezentāciju par bezdarbu jauniešu vidū.
    Portugāļu kolēģi bija parūpējušies, lai mēs varētu apskatīt skaistākās pilsētas vietas, nozīmīgākās ražotnes - vīna darītavu "Sanderman", Porto alus rūpnīcu "Super Bock", elektromobīļu , lidaparātu, divriteņu projektēšanas institūtu un pat antīko ādu apstrādes darbnīcu Guimaraes pilsētā. Baudījām okeāna varenumu gan pilnmēness naktī, gan saulainajās, siltajās februāra dienās. Smaržojām apelsīnus un magnolijas, baudījām portugāļu gardumus un brīnījāmies par ēku sienās augošajām papardēm (nevis sūnām kā Latvijā). Portugāļu ģimenes lutināja mūsu skolēnus, atvadoties apskāva kā savus bērnus.
    Ko mums iemācīja šī brīnišķīgā nedēļa?
Katram skolēnam jāveido sava personība, lai spētu komunicēt, strādāt komandā, prezentēt sevi kā personību , ar lepnumu pārstāvēt savu valsti. Iegūt domubiedrus un draugus. Būt pieklājīgam, iznesīgam, tolerantam. Tādi bija mūsu trīs audzēkņi - Marika, Estere un Artūrs. Mēs bijām lepnas par viņiem. Otra galvenā doma - mūsu skolā skolotāji var iemācīt visas prasmes, kuras būs nepieciešamas, lai darba tirgū skolēnu ieraudzītu. Mēs mācām valodas, mācām domāt un analizēt, mācām uzstāties un strādāt grupās, pētīt un savus pētījumus aizstāvēt.
Pārdomās dalījās skolotāja Una Anaite.

Publikācija par tikšanos Porto "E-SKOLA" vietnē >>>


       
Tikšanās Antālijā (Turcija)

     Šī gada aprīlī trīs skolotājas un trīs 8.un 9. klases skolēni, projekta ietvaros devās uz Turcijas pilsētu Antāliju, lai satiktos, 8 dienās sadarbotos un diskutētu par darba intervijas aspektiem un rasisma problēmām ar 6 Eiropas partnervalstu dalībniekiem.
    Būdami Turcijas gleznainajā pilsētā Antālijā mēs priecājamies ne tikai par brīnumaino dabu un cilvēkiem, bet arī radoši strādājam partnervalsts skolā: Adalya Koleji, kur iepazināmies ar Turcijas izglītības sistēmu un kultūru, prezentējam un diskutējam par iepriekš ieplānotiem jautājumiem.
Pārējā laikā apmeklējam vairākas vēsturiskās vietas: Phaselis, Rock kapi Myra, St Claus,Mount Olympos, Antālijas vēstures muzeju, Antālijas tirdzniecības un rūpniecības centru: ATSO (Antalya Chamber of Commerce and Industry), pilsētas mēriju, avīzes redakciju un saldējamo iekārtu ražotni "CANTEK".
Mēs ļoti pozitīvi vērtējam iespēju sadarboties un dalīties savā pieredzē ar citu ES valstu skolu pārstāvjiem, lai palīdzētu jauniešiem paaugstināt dzīvesprasmes, celt motivāciju turpināt izglītību, pilnveidoties un kļūt konkurētspējīgiem ES darba tirgū.

Publikācija par tikšanos Antālijā "E-SKOLA" vietnē >>>
         
Tikšanās KOPERĀ (Slovēnijā)

    Lai prezentētu savu valsti, Rīgas 9. vakara (maiņu) vidusskolu, pilsētu, nacionālos ēdienus un rastu pieredzi biznesa plāna rakstīšanā un izprastu bossinga esamību uzņēmumos, devāmies oktobra sākumā Erasmus + projekta "Gatavi savai dzīvei" braucienā uz Srednja ekonomisko-poslovno šola Koper (Slovēnijā).
    Slovēnija mūs pārsteidza ar savu daudzveidīgo ainavu, ar kalniem un ielējām, kurās aug gan olīvkoki, gan vīnogulāji. Ar daudzajiem mežiem un skaisto zilo Adrijas jūru. Viennozīmīgi ir vērts papētīt Slovēnijas vēsturi un ielūkoties tās arhitektūrā, mazajās piekrastes pilsētiņās Kopera, Izola, Piran un protams apmeklēt galvaspilsētu Ljubljana, kur mums arī palaimējās būt, jo slovēņu kolēģi mūs tās ar lepnumu izrādīja. Pabijām arī vienā no tūristu apmeklētākajām vietām Postonjska jama (Postojnas ala) - šī ala ir 21 km gara karsta alu sistēma, kura ir tūrisma objekts jau no 1818. gada. Mēs iepazināmies ar objekta mārketinga stratēģiju, kopš ala ir privātā uzņēmēja rokās.
    Vizītes laikā iepazināmies ar Slovēnijas izglītības sistēmu, pabijām Koperas pilsētas mērijā, apmeklējām reģionālo muzeju, kur verojām 500 gadus vecus Carpaccio restaurācijas darbus. Apmeklējām Primorska universitātes inkubatoru, kur gan skolēniem, gan skolotājiem tika pastāstīts par biznesa inkubatora darbu un biznesa idejas autortiesību lielo nozīmi. Lai diskutētu un izspēlētu lomu spēles par bossingu devāmies uz Menedžmenta Fakultāti Koperā. "Cimos" - mūsdienīga auto rūpnīca Koperā , kur ražo rezerves daļas visu Eiropas auto ražotājiem un rūpnīcām, mūsu darba grupa vēroja šo mašīnbūves nozari, un secināja cik daudz darba tiek ieguldīts pedāļu ražošanā, un kā top auto, un kāpēc auto cenas ir tik lielas. Projekts turpinās, mēs mācāmies, pētām un gūstam Eiropas pieredzi un esam priecīgi par Eiropas projektu atbalstu!
    Sagatavoja - Jana Strautmane

Publikācija par tikšanos Slovēnijā "E-SKOLA" vietnē >>>
         
Tikšanās Lietuvā (Ķēdaiņi)    Divas skolotājas un trīs skolēni (no 9.kl.un 11.kl.) no 09. līdz 15.februārim atradās Lietuvā, Ķedaiņu pilsētā, lai piedalīties projekta mobilitātē. Šīs 4.tikšanās reizes tēmas bija: "Cilvēku ar fiziskām nepilnībām nodarbinātība" un "Darba devēji un darba ņēmēju tiesības". Šajā laikā mūsu paveiktais:
    
     1. Iepazināmies ar izglītības sistēmu Lietuvā 2. Aptaujas rezultāti par darba devēju un darba ņēmēju tiesībām 3. Kādas problēmas invalīdu nodarbinātībā ir citās projekta partnervalstīs 4. Piedalījāmies radošās darbnīcās par sociālām problēmām, kā arī praktiskā dzintara rotaslietu darbnīcā 5. Iepazināmies ar citām projekta partnervalstīm un šo valstu nacionālo virtuvi 6. Apmeklējām Kauņas N.Čurļoņa mākslas muzeju un velna muzeju - iepazinām lietuviešu kultūru 7. Tikāmies ar Lietuvas parlamenta locekli Justas Džiugeli, kuram ir kustību traucējumi. Viņš mūs iepazīstināja ar savas karjeras izveidi un problēmām. 8. Apmeklējām rūpnīcu "Lifosa", kura eksportē minerālmēslus uz daudzām pasaules valstīm
     Mēs ļoti pozitīvi vērtējam iespēju sadarboties ar citā ES valstīm un veidot kopīgu izpratni par problēmām mūsu valstīs, mēģināt rast atbildi, kādi būtu šo problēmu risinājumi. Palielinam mūsu skolēnu konkurētspēju darba tirgū un motivāciju sasniegt augstākas karjeras virsotnes. Veicinām jauniešu sociālo prasmju attīstību un starpkultūru mijiedarbību.
     Sagatavoja Inese Lapiņa-Irbe

Publikācija par tikšanos Lietuvā "E-SKOLA" vietnē >>>

          
  Tikšanās Sicīlijā (NICOSIA)


      Rīgas 9. vakara maiņas vidusskolas pedagoģes un skolēni piedalījās Eiropas Savienības (ES) Erasmus + programmas projekta "Gatavai savai dzīvei" mobilitātes vizītē Nikozijā, Itālijas reģions, Sicīlija. Šīs tikšanās tēmas - "Imigrantu nodarbinātība" , "Reklāma un uzņēmuma izplatīšana".
      Tikšanās laikā bija iespēja iepazīties ar izglītības sistēmu Sicīlijā, kā arī ar aptaujas rezultātiem par reklāmas un uzņēmuma izplatīšanas nozīmīgumu un iespējām. Tika iepazītas un vērtētas problēmas, kuras pastāv imigrantu nodarbinātībā projekta partnervalstīs.
       Tikšanās dalībniekiem bija iespēja darboties seminārā par problēmām, ar ko sastopas imigranti. Šo darbu vadīja vadīja vietējās pašvaldības eksperte Agnese Ciulla.
       Projekta dalībnieki varēja iepazīties ar Sicīliju, tās kultūru- apmeklēt Palermo mākslas muzeju un Sicīlijas parlamenta ēku. Bija iespēja tikties ar Nikozijas mēru Luigi Bonelli, kurš pastāstīja par darba iespējām imigrantiem.
      Dažādajās aktivitātēs bija iespēja savstarpēji iepazīties, sadarboties, iepazīt partnervalstu kultūru, baudīt nacionālos ēdienus, izjust tradicionālo folkloru, dejas un mūziku.
      Projekta dalībnieki pozitīvi vērtē iespēju sadarboties ar citām ES valstīm, izvērtējot problēmas gan mūsu valstī, gan partneru, mēģinot rast atbildes un risinājumus. Īstenojot šo projektu, skolēni ne tikai uzlabo angļu valodas runāšanas prasmes, bet gūst pieredzi strādājot starptautiskā komandā, risinot problēmas, pielietojot konstruktīvo domāšanu, kas ļauj šiem jauniešiem attīstīt prasmes daudzās jomās, tādējādi konkurēt darba tirgū.
       Sagatavoja Jana Strautmane

  Publikācija par tikšanos Itālijā "E-SKOLA" vietnē >>>          


  Tikšanās Rīgā (Latvijā)


      2017. gada 11. - 16. oktobrī norisinājās Erasmus + projekta "Gatavi Savai Dzīvei" 6. mobilitāte Rīgā, Rīgas 9. vakara (maiņu) vidusskolā. Skola uzņēma partnervalstu dalībniekus - skolotājus un skolēnus no Čehijas, Portugāles, Turcijas, Lietuvas, Itālijas un Slovēnijas. Šī projekta mērķis ir virzīt jauniešus uzņēmējdarbībai, iepazīstināt ar uzņēmējdarbības izglītību un uzņēmējdarbībā nepieciešamajām prasmēm.
      Vizītes laikā tika diskutēts par tēmu, kā prezentēt savu biznesu. Lai skolēnus izglītotu šajā jautājumā, mūsu skolā viesojās lektore Vita Brakovska, kura mums prezentēja dažādus jauniešu izgudrojumus, biznesa idejas, kuras ir realizējuši mūsu Latvijas jaunieši, izmantojot pavisam nelielus resursus un savas tehniskās un radošās prasmes dzīvē. Ļoti profesionāli Vita mums pastāstīja, kam ir un kam nav jāpievērš uzmanība, kad uzņēmējs prezentē kādu no produktiem vai pakalpojumiem, ieteica noteikti pastāstīt arī par uzņēmuma neveiksmēm.
      Lai uzzinātu, kā tiek atbalstīti jaunie uzņēmēji Rīgā, devāmies uz Rīgas domi, kur mūs laipni sagaidīja Investīciju nodaļas vadītājs Jānis Prūsis. Mēs guvām informāciju, kāda ir pašvaldības ieinteresētība un atbildība un kāda ir uzņēmējdarbības vide Rīgas pilsētā.
      Savus projekta viesus iepazīstinājām arī ar Rīgas centrāltirgu, unikālu kultūrvēsturisku vietu, kā vienu no uzņēmējdarbības paraugiem ar plašu produktu izkārtojumu un klāstu.
      Viena no projekta apakštēmām ir sociālo problēmu risināšana un izskatīšana, tamdēļ viesojāmies Banku augstskolā un tikāmies ar asoc.prof. Līgu Peisenieci, kura mums pastāstīja par mobinga veidiem, kā rīkoties, ja darba vidē ir mobinga situācijas.
      Viena no projekta apakštēmām ir sociālo problēmu risināšana un izskatīšana, tamdēļ viesojāmies Banku augstskolā un tikāmies ar asoc.prof. Līgu Peisenieci, kura mums pastāstīja par mobinga veidiem, kā rīkoties, ja darba vidē ir mobinga situācijas.
      Sadarbībā ar "Multenkulten" animatoriem skolēniem bija iespēja darboties starptautiskās darba grupās un izveidot četras animāciju filmiņas par dažādām mobinga situācijām.
      Lai iedrošinātu un motivētu skolēnus veidot savus uzņēmumus, devāmies ciemos pie veiksmīgiem Latvijas uzņēmumiem "Draugiem Group" un "Madara Cosmetics". Šie divi uzņēmumi ir veidojušies no pavisam maziem uzņēmumiem ar labu ideju līdz pat lieliem un augošiem, veiksmīgiem starptautiskajiem uzņēmumiem.
      Lai mūsu viesi iepazītu vairāk Latviju un tās kultūru, baudītu rudeni ar dažādām krāsu gammām Latvijas laukos, devāmies uz Bausku un Bauskas pili, Pilsrundāli un Rundāles pili. Bauskas pilī viesiem tika organizēta tikšanās ar galma dāmu no viduslaikiem, kura pasniedza renesanses deju stundu vienā no Bauskas pils pieņemšanas zālēm.
      Veiksmīgā citu dalībvalstu vizīte noslēdzās skolas Aktu zālē ar tortes ēšanu un karaokes dziedāšanu, ar tautas deju ansambļa "Gatve" uzstāšanos un jauku kopā būšanu. Viesi izrādīja savu gandarījumu par šajā nedēļā piedzīvoto un redzēto. Mēs visi esam ieguvēji no Erasmus + projekta - gan skolēni, gan skolotāji!
       Sagatavoja Jana Strautmane

  Publikācija par tikšanos Latvijā "E-SKOLA" vietnē >>>

                      
Tikšanās Čehijā (Karvina)

    Mūsu skola aktīvi turpina darboties projekta Erasmus + “Ready for our lives” ietvaros. Pēdējā tikšanās pirms noslēguma pasākuma Porto ir Čehijas pilsētā Karvinā no 7. līdz 14. martam.

Publikācija par tikšanos Čehijā "E-SKOLA" vietnē >>>

     
Tikšanās Portugalē (Porto)

    No 8. līdz 11. maijam Rīgas 9. vakara (maiņu) vidusskolas skolotāji 4 cilvēku sastāvā devās uz Portugāles pilsētu Porto, lai projekta Erasmus + "Gatavi savai dzīvei" ietvaros apkopotu, analizētu un noslēgtu 3 gadu laikā padarīto. Latvijas komanda tikās ar dalībniekiem no Lietuvas, Itālijas, Slovēnijas, Portugāles, Turcijas un Čehijas. Galvenais uzdevums bija visiem kopā - apkopot paveikto, izdarīt secinājumus, vienoties par gala atskaitē būtiskākajiem punktiem. Visi kā viens atzina, ka šī projekta ietvaros ir izdarīti ne tikai tie uzdevumi, kurus pirms 3 gadiem izvirzīja, bet pat vēl vairāk. Un galvenais - visi ir ieguvēji. Gan skolotāji, gan (pats galvenais!) skolēni.
    Protams, Porto skolas komanda bija parūpējusies arī par kultūras objektu apskati savā pilsētā, tādējādi tikai apstiprinot, ka mūsu pasaule ir daudzkrāsaina un bagāta ar vēsturisko mantojumu, un šādi projekti ikvienam dod iespēju to ieraudzīt un novērtēt.
    Noslēguma dienā katras valsts pārstāvji saņēma sertifikātus par dalību projektā, kā arī vienojās, ka noteikti turpinās iesaistīties projektos, kuru mērķis ir dažādu valstu sadarbība gan izglītības, gan kultūras, gan sadraudzības ietvaros.