"Latvijas skolas soma"   Iniciatīva "Latvijas skolas soma"

    

 • Radīts un darīts Latvijas valsts simtgadei


      Uzsākot jauno mācību gadu, mūsu skola iesaistījās Latvijas valsts simtgades iniciatīvas “Latvijas skolas soma” projektā. Skolas projekta koordinātore Una Anaite.
       “Lai izjustu piederības sajūtu savai valstij, ir svarīgi to iepazīt. “Latvijas skolas soma” ar radošas līdzdalības rosināšanu pavērs iespēju katram skolas bērnam un jaunietim dziļāk iepazīt Latviju, tās valstiskuma veidošanos, kultūras vērtības, zinātnes un uzņēmējdarbības sasniegumus un dabas bagātības. Šī iniciatīva ir nozīmīgākā Latvijas valsts simtgades programmas dāvana, jo vērsta uz nākotnes Latvijas veidotāju, tā atbildības un pienākuma sajūtas veidošanu attiecībās ar savu zemi, valsti un tās cilvēkiem,” uzsver kultūras ministre Dace Melbārde.
      Plašāka informācija par iniciatīvu „Latvijas skolas soma” atrodama Latvijas valsts simtgades programmas mājaslapā: www.lv100.lv/skolassoma.  Projekta mājas lapa >>> • Iniciatīvas “Latvijas skolas soma” pasākumi  Teiksma par varonību un cilvēcību

  28.11.2019. Filmas «Dvēseļu putenis" apmeklējums

25. novembrī visi skolēni un skolotāji, pateicoties programmas Skolas soma finansējumam, skatījamies režisora Dzintara Dreiberga filmu "Dvēseļu putenis" kino Splendid Palace.

Mēs visi kopā piedzīvojām emocijas, ko ir grūti paust vārdos! Esam LEPNI, ka mums ir sava zeme, ko ir izcīnījuši mūsu STRĒLNIEKI tik varonīgās cīņās. Mūsu uzdevums ir šo zemi un valsti attīstīt un nodot mantojumā tālāk saviem bērniem, lai mūsu iepriekšējo paaudžu upuri nav veltīgi.

“No sirds priecājos, ka lieli un mazi skatītāji nāk uz kino, skatās filmu un dalās domās par tajā skartajām tēmām. Mani visvairāk iepriecina daudzās sarunas starp vecākiem, bērniem un vecvecākiem, kuri beidzot dalās savu vecāku stāstos, ļaujot labāk izprast mūsu valsts veidošanās pamatus. Tiesa, gribētos, lai šāds starppaaudžu dialogs un savas zemes mīlestības uzplūds nebūtu tikai vienreizējs, filmas izraisīts efekts, bet turpinātos arī tad, kad valsts svētki pagājuši. Galu galā, arī pirms 100 gadiem latviešu strēlniekiem cīņas nebeidzās ar Pārdaugavas atbrīvošanas operāciju 11. novembrī. Tādēļ negribētos, lai sarunām par Latviju būtu atvēlēta vieta tikai Patriotu nedēļā,” domās dalās filmas režisors Dzintars Dreibergs.

Arī kinoteātris netika izvēlēts nejauši. Bijām tieši kino “Splendid Palace”, jo tas ir ne vien krāšņākais, bet arī senākais kinoteātris Rīgā, kura pirmsākumi meklējami aizvadītā gadsimta divdesmitajos gados. (1923. gada 30. decembrī atklāts)08.11.2019. Pamatskolas klases "Skolas somas" ietvaros devās ekskursijā uz VEF muzeju.

  Rīgas 9. vidusskolas pamatskolas skolēni devās mācību ekskursijā uz VEF kulūras pils muzeju. Muzejā skolēnus sagaidīja gids, kurš vadīja ekskursiju. Ekskursijas sākumā skolēniem bija iespēja izstaigāt VEF kultūras pili un uzklausīt gida interesanto stāstījumu par to, ka VEF Kultūras pils ir Rīgas pašvaldībai piederošs kultūras centrs ar Lielo zāli, Kamerzāli, Spoguļzāli un mūzikas ierakstu studiju, kas atrodas Ropažu ielā 2 Rīgā. Lielajā zālē var uzņemt 805 skatītājus. Ēkas iekšējais plānojums un piecu telpu interjera apdare ir valsts nozīmes mākslas un arhitektūras piemineklis. Skolēniem bija iespēja būt zem skatuves dēļiem un aplūkot, ka darbojas skatuves mehānisms.
  Klausoties gida stāstījuma uzzinājām, ka Ēka celta pēc arhitekta Nikolaja Semencova projekta no 1951. līdz 1960. gadam, pēc atklāšanas 1960. gada 1. martā nodota Valsts elektrotehniskajai fabrikai kā VEF Kultūras un tehnikas pils, jo tās telpās tika prezentēti un izstādīti visi jaunākie tehnoloģiskie sasniegumi. Atzīmējot rūpnīcas VEF dibināšanas 50. gadadienu, 1969. gadā Kultūras un tehnikas pilī tika izveidots VEF vēstures muzejs, kas glabāja materiālus par rūpnīcas VEF un Kultūras pils vēsturi, kolektīviem un pasākumiem. 70. un 80. gados muzejs sadarbojās ar VEF Kultūras pils Novatoru klubu, kopīgi piedāvājot ekskursiju programmu un veidojot daudzveidīgus pasākumus VEF darbiniekiem. Visi jaunie rūpnīcas speciālisti savas darba gaitas sāka ar muzeja apmeklējumu. Arī mēs turpinājām ekskursiju ar VEF muzeja apmeklējumu un uzzinājām, ka Muzeja krājumā ir vairāk nekā 6000 priekšmetu, dokumentu, fotogrāfiju un citu kultūrvēsturisku liecību, kas raksturo VEF izaugsmi no mazas darbnīcas ar dažiem strādniekiem līdz milzīgam uzņēmumam ar daudzām filiālēm. VEF galvenā vērtība visos laikos bijuši cilvēki - personības, kas radījušas VEF produkciju un veidojušas VEF vēsturi. Muzeja krājumā glabājas VEF pamatlicēja Aleksandra Tīpaiņa, aviokonstruktora Kārļa Irbīša, reklāmas mākslinieces Zelmas Baboliņas, bijušā direktora Aleksandra Egles un daudzu citu vefiešu atmiņas. Vērtīgs informācijas avots ir pilnīgs laikraksta Vefietis numuru komplekts latviešu un krievu valodā, kā arī dažādu ražojumu tehniskā dokumentācija. Muzeja krājuma lepnums ir fotoaparāts VEF Minox - pasaulē pazīstamākais VEF ražojums, viena no Latvijas Kultūras kanona vērtībām.
  Paldies iniciatīvai "Latvijas skolas soma" par iespēju apmeklēt interesanto ekskursiju, pateicoties kurai skolēni ieguva daudz jaunu zināšanu un saturīgi pavadīja savu brīvo laiku.


8.10.2019. 10.A un 11.A klases "Skolas somas" ietvaros devās uz Rīgas Zooloģisko dārzu.
31.10.2019. 12.D klases skolēni "Skolas somas" ietvaros devās
ekskursijā uz Ilūziju muzeju COSMOS.

31.10.2019. 10.A, 11.A un 12.A klases "Skolas somas" ietvaros devās
ekskursijā uz Jelgavu un Pokaiņu mežu.

01.03.2019. 8. A klases skolēni "Skolas somas" ietvaros devās ekskursijā uz

Ilūziju muzeju COSMOS.

  01.03.2019. 8.a klase devās uz Ilūziju muzeju COSMOS, kas atrodas Vecrīgā Doma laukumā 1. Muzejs ir neliels un cauri tam var izskriet 5 minūtēs, bet lai visu apskatītu un izbaudītu vajag vismaz stundu. Varējām darbināt gan rokas gan prātu un aizdomāties par to - kas tad ir ILŪZIJA.

  Skolēnu atsauksmes:
      - šī telpa bija aizraujoša un ļoti interesanta;
      - arī mēs mēģinājām radīt ilūziju;
      - vienkārši superīgi!


26.02.2019. Rīgas 9.vakara (maiņu) vidusskolas 10.A. klases skolēni
devas uz Aleksandra Čaka memoriālo dzīvokli - muzeju.

  Aleksandrs Čaks ir viens no labākajiem dzejniekiem un viņš ir arī urbānists. Aleksandrs Čaks ir dzimis 1901. gadā un miris 1950. gadā. Viņš ir Latviešu dzejnieks, prozaiķis, urbānists. Īstajā vārdā tiek saukts par Aleksandru Čadaraini. Savu uzvārdu viņš mantojis no sava vectēva Jēkaba. Vectēvam Jēkabam bija dubultuzvārds - Čadarainis- Čaks. Par čakiem Lubānā sauc ērmus, vēl čaks nozīmē - nūja ar līku galu, ar ko bakstīt, čakāt un čakarēt. Aleksandrs Čaks ir dzimis Rīgā un dzejnieka vārdā ir nosaukta iela.
  Parunāsim tālāk par Aleksandra Čaka skolas vietām. Viņš ir mācījies Rīgas Aleksandra ģimnāzijā. (Vai nosaukta Aleksandram Čakam par godu? :) 1. Pasaules kara laikā ģimene pārcēlās uz Krieviju, kur turpināja mācības Saranskas 4. Padomju skolā. 1922. gadā Aleksandrs Čaks atgriezās Rīgā, kur turpināja mācīties Rīgas 2. valsts vidusskolā, vēlāk - Latvijas Universitātē, Medicīnas fakultātē. Paralēli studijām pabeidza skolotāju kursus un sāka darbu Drabešu bērnu internātskolā.
  Aleksandram Čakam ir ļoti interesants dzejoļu krājums. Čaks ir rakstījis par Romantiku, Afišām, par saldējumu, jo viņam garšo saldējums, par Rīgu, par savu mīlestību. Savus pirmos dzejoļus publicē 1925. gadā. Mani divi Aleksandra mīļākie dzejoļi ir "Saldējums", "Afišas".
  Manas mīļākās rindas: "Cik reizes tramā es Braucis bez biļetes, Lai tikai nopirktu tevi."
  "Afišas, afišas - pilsētas dvēseles- krāsainas, kliedzošas, kā dāmu zeķes - asiņu sarkanas, melnas un dzeltenas - no katra stūra man, staba un pievārtes uzbāžas ciešāk kā pusnaktī netikles.
  Manuprāt, Aleksandrs Čaks ir viens no interesantākajiem un oriģinālākajiem latviešu dzejniekiem. 2000. gadā tika izveidots viņa muzejs - memoriālais dzīvoklis, kurš atrodas Lāčplēša ielā 48/8, kuru apmeklēju arī es. Šo dzejnieku izpētot es guvu atziņu, ka nekad nevajag padoties un tiekties pēc saviem sapņiem, jo Aleksandrs Čaks mācījās ļoti daudzās skolās un atrada sev piemērotāko profesiju.

  Skolniece Ērika dalījās pārdomās par Aleksandra Čaka personību un daiļradi.


13.12.2018. 12.2n klase iet uz teātri

  Esam priecīgi uzzinot, ka arī mēs, vakarskolnieki, varam izmantot "Skolas somas" piedāvājumu.
  Izpētām dažādās iespējas, piedāvājumus un nolemjam, ka mums visatbilstošākais ir teātra apmeklējums. Skolu apmeklējam tikai vakaros, arī teātra izrādi var noskatīties vakarā- tas mums der.
  Tā nonākam līdz lēmumam doties uz Dailes teātri (dažs no mums tur būšot pirmo! reizi). 13.decembra vakarā 12.2n klases skolēni kopā ar klases audzinātāju, latviešu valodas un literatūras skolotāju dodamies uz izrādi ART.
  Ne velti paši teātra darbinieki izrādi atzinuši par labu- bija interesanti. Gan izrāde, gan Marijas Naumovas dziedātās dziesmas franču valodā.
  Pārdomās par izrādi dalās Anta. Viņa raksta: "Patīkami bija tas, ka izrādē draugi pēc visām domstarpībām arī palika draugi, nevis aizgāja katrs uz savu pusi. Tā laikam ir tikai pareizi, jo draudzībai jābūt augstākā līmenī nekā kaut kādai gleznai." Kopīgs mūsu visu slēdziens ir- izrāde apgāž mītus, ka teātris ir garlaicīgs. Ir tikai jāsaņemas un turp jādodas.


14.11.2018. Ekskursija uz Rīgas Motormuzeju

  14. novembrī Rīgas 9.vakara (maiņu) vidusskolas 10., 11., 12. klases devās uz Rīgas Motormuzeju, kur gida stāstījums mums ļāva izprast Latvijas kultūras vērtības un laikmetīgās izpausmes. Muzeja mājas lapā var izlasīt: "Seno spēkratu ekspozīcija veidota kā aizraujošs stāsts par unikāliem spēkratiem, ievērojamām personībām un auto pasaules nozīmīgākajiem vēstures notikumiem", taču, tieši mūsu gids ļāva iejusties, iedzīvoties šajos notikumos, brīnīties, sajūsmā izsaukties: "Bija cool!" (Ivo Nolle). "Man patika apskatīt un dzirdēt īsus stāstus par senajām un populārākajām mašīnām, redzēt kādi kādreiz bija BMW modeļi. Un skaņas krēsls, kur apsēžoties bija skaņa kā formulā, it kā brauktu ar to. Un autobuss, kurš mūs veda uz kāzām ar interesanto šoferi un viņa stāstu." (Kristīne Morozenko) "Man muzejā patika mašīnas variācijas un motocikls. Es arī baigi daudz nofočēju un izpētīju kā mašīnas strādā"; "Ļoti patika un bija interesanti muzejā. Paldies!"(Jānis Marcinkevičs).

  Kopā ar skolēniem bija audzinātājas: Dace Vaivode un Una Anaite

  02.11.2018. Pamatskolas skolēnu ekskursija uz Rīgas Nacionālo zooloģisko dārzu

  Rīgas 9. vakara (maiņu) vidusskolas pamatskolas skolēni devās mācību ekskursijā uz Rīgas Nacionālo zooloģisko dārzu. Zooloģiskajā dārzā skolēniem notika interaktīva nodarbība ar nosaukumu: "Dzīvnieki Latvijas dabā un kultūrā". Skolēni gida pavadībā piedalījās nodarbībā, kurā varēja vērot dzīvniekus, kuri ir sastopami Latvijā, paralēli skolēniem bija jāatpazīst dažādu Latvijas pilsētu ģērboņi, kuros ir attēloti dažādi dzīvnieki. Skolēniem bija jāatrod šīs Latvijas pilsētas kartē. Nodarbība zooloģiskjā dārzā izvērtās ļoti interesanta. Skolēni aktīvi iesaistījās nodarbībā un ar interesi izturējās pret katru piedāvāto uzdevumu. Skolēniem veidojās priekšstats par Latvijas ainavu, tika nostiprinātas zināšanas par katras Latvijas ainavas iemītniekiem. Skolēni attīstīja prasmes strādāt komandā. Minētā ekskursija rosināja skolēnos aktīvi līdzdarboties un uzzināt daudz dažādus jaunumus par Latvijas dabu, dzīvniekiem un kultūru

  Ar skolēniem kopā bija klases audzinātājas Jūlija Sipoviča, Kristīne Buša, Aļona Smuidre.

  5.10.2018. Ekskursija uz Rīgas Motormuzeju

  Rīgas 9. vakara (maiņu) vidusskolas pamatskolas skolēni 05.10.2018. devās mācību ekskursijā uz Rīgas Motormuzeju. Motormuzeja apmeklējums sastāvēja no divām daļām. Pirmajā daļā skolēni piedalījās radoši tehniskajā nodarbībā kurā skolēni uzzināja un iemācījās:
      - Kas ir Tomass Alva Edisons;
      - Kādi ir viņa izgudrojumi;
      - Saslēgt elektrisko ķēdi izmantojot skābos augļus;
      - Atkārtot Edisona eksperimentu - iedegt elektrisko spuldzīti;(skolēniem, izmantojot uz galda esošos materiālus eksperimentējot bija jāiededz spuldzīti, kas deg visspožāk, lai pie tās varētu lasīt grāmatu).
  Otrajā ekskursijas daļā notika ekskursija pa Rīgas Motormuzeju gida pavadībā. Ekskursijas laikā skolēniem bija iespēja redzēt un uzzināt:
      - Vairāk kā 100 unikālus senos spēkratus;
      - Kā ir attīstījusies mašīnbūve;
      - Kā attīstījies mašīnu dizains;
      - Ekonomiskums;
      - Jaudas;
      - 2017.gada septembrī Rīgas Motormuzejs 34 Eiropas muzeju konkurencē tika augstu novērtēts un iekļuva Eiropas muzeju akadēmijas konkursa finālā, apsteidzot britu nacionālo auto muzeja British Motor Museum, Mercedes - Benz muzeja Štutgartē un daudzu citu pasaulē slavenu muzeju ekspozīcijas.
  Pasākumā piedalījās 50 pamatskolas skolēni. Lielākā daļa skolēnu viesojās muzejā atkārtoti, tomēr šis muzeja apmeklējums daudziem šķita interesants, jo priekš skolēniem bija sagatavota īpašā programma, kuras laikā skolēni paplašināja savas zināšanas, kuras viņiem noderēs tālākajā dzīvē.

  Kopā ar skolēniem bija audzinātājas: Kristīne Buša, Aļona Smuidre, Jūlija Sipoviča

  2.11.2018. Ekskursija uz Tērvetes dabas parku

  2.novembrī Rīgas 9.vakara (maiņu) vidusskolas 10., 11., 12. klases devās baudīt zelta rudeni uz Tērvetes dabas parku. Par ekskursiju jāpasaka paldies "Skolas somas" projektam. Tērvetes dabas parkā mūs sagaidīja jaukas gides, kuras novadīja mums "Zaļo klasi" - tā ir bioloģijas stunda tās dabiskajos apstākļos, pie dabas. Skolēni iepazina kādas lapas ir Latvijas kokiem, kādas izskatās koku sēklas. Uzdevums nebūt nebija viegls, jo īsti jau neviens neieskatās ar ko atšķiras apses lapas no liepu lapām! Tad devāmies pa dabas taku uz kuras izvietoti stendi ar informāciju par Latvijas dzīvniekiem. Gides stāstīja par Latvijas plēsējiem, grauzējiem, ūdensdzīvniekiem. Bija jāatmin mīklas, lai saprastu, kāds dzīvnieks paslēpts kastē. Kā Dana izbijās, kad tika pacelts kastes vāks, jo gaidīja, ka laukā leks vāvere! Apskatījām dzīvnieku izbāzeņus, dzīvnieku pēdu nospiedumus. Dabas takas beigās mums bija radošs uzdevums savietot dzīvnieku attēlus ar dzīvnieku pēdu nospiedumiem.
  Nākošais uzdevums bija foto medības! Skolēnu komandas sacentās, meklējot Tērvetes dabas parkā 25 objektus pēc to attēliem. Mēs apmeklējām Rūķu ciemu, kur lielu sajūsmu mums izraisīja mazās skaistās mājas. Bija pat par maz laika, lai izstaigātu visu dabas parku!
  Devāmies arī uz iespaidīgo skatu torni. Grūtais kāpiens uz skatu torņa augšu vainagojās ar pasakainu krāsainu rudens dabas ainavu!
  "Skolas somas" brauciens mums deva jaunas zināšanas par Latvijas dabu un kultūru. Tā bija iespēja iepazīt mūsu skaisto Latviju.
  Mājupceļā autobusā Džūlija jautāja: "Kas tad samaksāja par ekskursiju?" Un skolotāja Una Anaite vēlreiz atgādināja, ka "Latvijas skolas soma" ir lielākā valsts simtgades dāvana Latvijas jauniešiem.

  Kopā ar skolēniem bija audzinātājas: Inese Irbe Lapiņa, Una Anaite, Inna Lukanova, Daiga Skujiņa.

  28.11.2018. Ekskursija uz Limbažiem

  28. novembrī Rīgas 9.vakara (maiņu) vidusskolas 10., 11., 12. klases devās mācību ekskursijā, kuras materiālo bāzi nodrošināja "Latvijas Skolas somas" projekts.
  "Pirmais, ko mēs aplūkojām, bija "Dzīvā sudraba muzejs", kurā ieejot bija jāpadzeras sudraba ūdens, kurš garšoja kā parasts ūdens, nejutu nekādu piegaršu. Muzejā apskatījām milzum lielu pili, kura sver nedaudz mazāk kā es (36 kg). Man ļoti patika gids, kurš ļoti labi un kodolīgi izstāstīja par darbiem.": Dana Brante. "Pēc muzeja mēs braucām uz Lielezera dabas taku. Tur vienu stundu varējām pastaigāt. Aizgājām līdz skatu tornim. Pa sasalušu ūdeni metām akmeņus, radās interesantas skaņas": Sendija Kapitonova. "Bija ļoti skaisti, jo laikapstākļi bija vienkārši brīnišķīgi. Apkārt viss balts un mirdzošs, saulīte spīdēja, bija ļoti patīkami. Varēja sataisīt daudzas skaistas bildes, kas paliks atmiņā par šo skaisto dienu.": Una Vīgante. "Tad mēs devāmies uz maizes ceptuvi. Es vienmēr esmu domājusi, kā cep to maizi un tad es redzēju to procesu. Ļoti liela temperatūras maiņa. Ir daudz savādāk kā biju domājusi, bet tāpat bija interesanti": Elizabete Estere Sileniece. "Maize bija ļoti garšīga. Es nopirku 4 klaipus maizes": Krišs Rode. "Par piemiņu no maiznīcas dabūjām baltus halātiņus un cepurītes, kuras valkājām arī nākošajā dienā.": Dana Brante.
  "Es uz nākamo ekskursiju vēlētos pamainīt tikai to, ka varētu būt garāka ekskursija. Paldies skolotājai Unai par labi pavadītu laiku!": Una Vīgante.
  Skolotājas, audzinātājas: Una Anaite, Inese Irbe Lapiņa, Inna Lukānova, Daiga Skujiņa, Tjutereva Jeļena